
Wiadomości
- wczoraj, 09:48
OSP Brenna Centrum na kolejne 5 lat w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym
Z dniem 1 maja 2025 roku Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej włączył do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego 5 jednostek OSP z terenu województwa śląskiego. Wśród nich jest Ochotnicza Straż Pożarna Brenna Centrum, która do KSRG została włączona ponownie na 5 lat.

Do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego mogą być włączane jednostki ochrony przeciwpożarowej, których siły i środki są przewidziane do użycia w powiatowym lub wojewódzkim planie ratowniczym, które zostały uwzględnione w zbiorczym planie sieci podmiotów systemu.
Ponadto muszą posiadać co najmniej jeden średni lub ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy, co najmniej 12 wyszkolonych ratowników, skuteczny system łączności powiadamiania i alarmowania, a także urządzenia łączności w sieci radiowej systemu na potrzeby działań ratowniczych oraz pozostające w gotowości do podejmowania działań ratowniczych.
Ponadto do Systemu może być włączona także jednostka, która jest wyposażona i której ratownicy są wyszkoleni na poziomie pozwalającym na realizację specjalistycznych czynności ratowniczych, jeżeli jej działalność ma zastosowanie w warunkach przewidzianych w planie ratowniczym.
- Podstawowym założeniem w budowie systemu ratowniczo-gaśniczego było stworzenie jednolitego i spójnego układu, skupiającego powiązane ze sobą podmioty ratownicze, tak aby można było podjąć skutecznie każde działanie ratownicze - wyjaśnia Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach.
Budowa systemu zakłada, że zasady realizacji podstawowych zadań ratowniczych są niezmienne i dostosowane do specyfiki wszelkiego rodzaju zdarzeń, również zdarzeń masowych lub klęsk żywiołowych, kiedy siły i środki ratownicze są niewystarczające, a organizacja działań ratowniczych wymaga modyfikacji priorytetów oraz dokonania uproszczeń w procedurach działania.
Włączenie nowych jednostek OSP do systemu służy poprawie funkcjonowania KSRG odpowiednio na obszarze powiatu i województwa i znacząco wpływa na zabezpieczenie gotowości operacyjnej województwa śląskiego, jak również na wyszkolenie i wyposażenie w sprzęt ratowniczy.
Historia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Brennej Centrum (1928)
W 1928 roku, w Brennej, która jest jedną z największych wsi w Polsce znajdowało się około 409 budynków, w tym wliczane są zabudowania gospodarcze. W głównej mierze surowcem użytym podczas budowy takiego obiektu było drzewo. Były to domy z bali, desek oraz stodoły wypełnione suchym sianem, zbożem oraz opałem na zimę w postaci drewna. Budynki takie kryte były gontem. Wyjątkami, które odbiegały od otaczającej rzeczywistości były obiekty instytucji publicznej z racji tego, że powstawały z cegieł.
W tamtych czasach Brenna nie była wzbogacona w energię elektryczną dlatego w głównej mierze domy mieszkańców oświetlane były lampami naftowymi, świecami oraz szczypami ( sczypy - są to kawałki łupanego drewna głównie sosnowego, które wkładało się w ścianę nad piecem i podpalano. W ten sposób rozświetlano pomieszczenia budynków). Z tych przyczyn nie trudno było o pożar. Pojawiały się one często i gdy już wybuchały trawiły doszczętnie zabudowania i pozabawiały ludzi całego dorobku życia.
Z inicjatywy ówczesnego wójta gminy Brenna Antoniego Madusiok, Proboszcza Parafii pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela Jana Skulima, nadleśniczego Feliksa Wieczorek, leśniczych w składzie Andrzej Kaszper, Jan Foldyna oraz grona nauczycieli, idąc tropem miejscowości ościennych, 10 maja 1928 roku zwołano walne zebranie założycielskie Ochotniczej Straży Pożarnej w Brennej.
Zebranie to miało miejsce w Sali restauracyjnej Chrześcijańskiej Spółki Spożywczej, wzięło w nim udział 49 osób. W tym samym dniu uchwalono statut oraz powołano zarząd w składzie: Naczelnik jednostki Paweł Witoszek, Zastępca Naczelnika Karol Kisiała, Dowódca oddziału Karol Mach, Skarbnik Paweł Raszka, Magazynier Ludwik Moskała, Gospodarz Antoni Madusiok, Dowódca II Odziału Andrzej Kaszper oraz Mąż Zaufania Józef Gielata. Podczas trwającego w tym dniu zebrania ustalono również cele oraz priorytety do realizacji na najbliższy czas.
Źródło: http://www.ospcentrum.brenna.pl
ZOBACZ TAKŻE

Gorący temat[FOTO] To było najsłodsze wydarzenie roku! Wspólne pieczenie pączków i faworków na Tłusty Czwartek

Majowy weekend w Beskidach. Pamiętajmy, że parkując, współtworzymy bezpieczeństwo

[FOTO] Potrącenie pieszej na ul. Wyzwolenia w Brennej. Interweniował śmigłowiec LPR

Gorący temat[FOTO] Wyprawa ratunkowa w rej. Ostrego Wierchu. Niestety poszukiwany 32-latek nie żyje

Można przejechać ul. Pod Zebrzydkę. Ruch prowadzony jest jednym pasem

Gorący tematRatownicy GOPR w ciągu jednej doby prowadzili akcje poszukiwawcze aż trzech osób
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu beskidy.cafe zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.